Два броја одлучују о томе да ли ће програм перјаних јакни бити комерцијално успешан: моћ пуњења и обим сертификације.Моћ пуњења одређује колико топлоте можете искрено да тврдите и колико ефикасно је испоручујете; сертификација одређује да ли ће малопродајни купци уопште навести производ. Овај водич објашњава шта се мери у вези са моћи пуњења, како се разликују главне методе испитивања, како се пачје и гушчије перје пореде у еквивалентним квалитетима и која тачно документа морате да прикупите да бисте поткрепили тврдњу о стандарду одговорног перја, од фарме до готовог одевног предмета.

1Објашњење моћи испуњења: Шта број мери

Моћ пуњења је најчешће коришћена — и најчешће погрешно тумачена — спецификација за горњу одећу од перја. Она мери запремину, у кубним инчима, коју једна унца (28,35 грама) перја заузима под стандардизованим кондиционирањем и компресијом. Већа моћ пуњења значи да перје задржава више ваздуха по јединици тежине, што значи више топлине за мању запремину и бољу компресибилност.

Практична последица је видљива на дијаграму испод. При идентичној тежини, перје са густином пуњења од 800 заузима отприлике 45 процената више запремине од перја са густином пуњења од 550. Та додатна запремина је заробљени ваздух, а заробљени ваздух је оно што изолује. Због тога јакна са високим пуњењем може да пружи исту топлину као јакна са ниским пуњењем, а притом је приметно лакша и мање тежине.

Поређење снаге и запремине: Једна унца (28,35 г) перја Запремина (кубни инчи по унци) 550 550 FP Улаз сагнути 650 650 FP Патка / гуска средњег ранга 800 800 FP Премиум гушчје перје 900 900 FP Експедициони разред 800 FP задржава око 45 процената више ваздуха него 550 FP при истој тежини Запремина мерена према стандардизованим протоколима за кондиционирање и компресију. Стварна топлина одеће такође зависи од тежине пуњења, конструкције и кроја.

Оно што моћ пуњења не мери је подједнако важно. Она не говори ништа о томе колико паперја има у одећи, како је одећа направљена или колико је одговорно паперје набављено. То су одвојене спецификације, а њихово мешање је основни узрок већине спорова око набавке перјаних јакни.

2Једначина топлоте: Снага пуњења помножена са тежином пуњења

Укупна топлота у одећи од перја је функција моћи пуњења помножене тежином пуњења. Висок број моћи пуњења са недовољном тежином пуњења производи лагану јакну која не даје добре перформансе на терену; умерена моћ пуњења са великодушном тежином пуњења производи топлу јакну уз ниже трошкове материјала. Оба могу бити исправна инжењерска одлука у зависности од циљне цене и случаја употребе.

Ова веза има директне комерцијалне импликације. Пошто је перје са високом моћи пуњења несразмерно скупо, најисплативији начин за додавање топлине је често повећање тежине пуњења при умереној моћи пуњења, уместо повећања моћи пуњења при фиксној тежини. Брендови који циљају одређену малопродајну цену често постижу бољу перципирану вредност – јакну са правом супстанцом и видљивим проширењем – оптимизацијом овог односа, уместо само максимизирањем моћи пуњења.

Правило спецификације:Увек наводите моћ пуњења и тежину пуњења заједно, по панелу и укупно. Технички пакет који наводи само „моћ пуњења 800“ оставља фабрици слободу да смањи тежину пуњења, а резултујући одевни предмет ће тестирати према спецификацијама, а перформансе ће бити знатно испод очекивања купца.

3Врсте паперја: патка наспрам гуске, порекло и састав

Нанижење се оцењује на основу три варијабле: врсте, односа састава и климе порекла. Свака утиче на перформансе, трошкове и наратив одрживости који је доступан бренду.

Патка против гуске

Гусчје паперје генерално постиже већу моћ пуњења од пачјег паперја јер су гомиле гушчијег паперја веће и отпорније. Пачје паперје у распону од 550 до 650 економски покрива већину програма средњег тржишта, док гусчје паперје доминира у распону од 700 и више где премиум позиционирање и компресибилност оправдавају цену. Важно је напоменути да висококвалитетно пачје паперје са 650 може надмашити нискоквалитетно гусчје паперје са 600 - врста је индикатор, а не гаранција, а стварни резултат теста моћи пуњења је одлучујући.

Однос састава

Однос изражен као 90/10 или 80/20 описује удео грумена паперја у односу на перје и фрагменте влакана. Већи садржај паперја значи бољи меланж и мање перја које пролазе кроз материјал љуске. Оцене 80/20 су уобичајене у програмима који се опредељују по цени; 90/10 је главни стандард за активности на отвореном; 95/5 се појављује у премиум и техничким линијама.

Порекло и клима

Пахуље од птица узгајаних у хладнијим климатским условима тежи развоју гушћих, виших кластера као природне адаптације, због чега одређени региони производње захтевају премије. Порекло је такође важно за сертификацију: RDS ревизије почињу на фарми, тако да инфраструктура следљивости региона порекла директно утиче на то колико лако се сертификовани материјал може документовати.

Спецификација доле Типична снага пуњења Карактеристике Позиционирање програма
Сагни се 80/20 500 до 550 Економичан, тежи осећај, више садржаја пера Улазна малопродаја, промотивни програми
Сагни се 90/10 600 до 650 Уравнотежена топлота и цена, поуздано снабдевање Средње тржиште за спољашњу употребу и градске производе
Гушчије перје 90/10 700 до 750 Висока поткровљеност, јака компресибилност Премиум активности на отвореном, скијање, путовања
Гушчије перје 95/5 800 до 900 Максималан однос топлоте и тежине, минимално перо Техничка, алпинистичка, експедиција
Рециклирано (после потрошње) 600 до 700 Прича о циркуларном материјалу, GRS сертификовано Колекције вођене одрживошћу

4Стандарди испитивања: IDFB, EN 12130 и верификација лота

Бројеви моћи попуњавања су значајни само ако су добијени признатом методом испитивања. Три оквира доминирају међународном трговином и њихови резултати нису увек директно заменљиви.

Управне методе испитивања

TheМеђународни биро за паперје и перје (IDFB)је глобално трговинско удружење за индустрију паперја и перја и развија протоколе испитивања који се најшире користе у међународној набавци. IDFB спроводи истраживања у индустрији и креира стандарде испитивања који одржавају интегритет производа широм света. У Европи, EN 12130 одређује методу кондиционирања паром за одређивање моћи пуњења, а резултати различитих метода могу се разликовати за исти материјал — због чега професионални технички пакет наводи метод испитивања поред циљне вредности.

Независне лабораторије спроводе стварна испитивања и издају извештаје који поткрепљују тврдње добављача.ИДФЛје међу најпризнатијим лабораторијама, која послује у више од 20 земаља од 1978. године и служи као акредитовано тело за сертификацију за стандарде, укључујући GOTS, GRS, RCS, RWS и DOWNPASS. Када добављач наведе моћ пуњења, питајте која лабораторија и која метода је произвела тај број.

Параметри поред моћи пуњења

Сама моћ пуњења не описује квалитет паперја. Комплетна спецификација такође покрива састав, чистоћу и хемијске остатке — свака са својом стандардном методом и прагом прихватања.

Параметар Шта мери Типичан праг прихватања Комерцијални ризик ако се игнорише
Моћ пуњења Ефикасност поткровља (запремина по унци) Подударање са спецификацијом унутар +/- 5 процената Тврдње о топлини не успевају; купци се враћају
Састав Однос јата паперја и перја Усклађивање са наведеном оценом (нпр. 90/10) Изложеност лажном оглашавању
Замућеност (чистоћа) Преостала прашина и честице 500 мм или више Притужбе на мирисе, проблеми са алергенима
Кисеонични број Преостала органска материја 10 мг на 100 г или мање Раст микроба, мирис у влажном складиштењу
Садржај уља и масти Преостала природна уља Типично испод 1,0 до 1,5 процената Згрушавање, мирис, деградација поткровља
Отпорност тканине на перје Отпорност љуске на продор влакана 15 влакана или мање (ISO 12132-1) Видљиво цурење, жалбе на квалитет
Документациона дисциплина:Захтевајте извештаје о испитивању на нивоу серије за вашу конкретну производну серију, а не генерички сертификат о капацитету фабрике. Сертификат који описује шта добављач пунила генерално може да произведе не доказује да је перје које је заправо испоручено у вашу одећу испунило спецификације.

5RDS сертификација: Обим, ланац чувања и документи

Стандард одговорног перја постао је основно очекивање за перје које се продаје у европским и северноамеричким малопродајним каналима. Њиме управља Textile Exchange,Стандард одговорног down-аје добровољни стандард који има за циљ побољшање добробити патака и гусака које се користе за перје и пружа компанијама проверен начин да сазнају порекло материјала у производима које купују.

Шта РДС заправо захтева

Основни захтев стандарда је добробит животиња у целом ланцу снабдевања, заснован на Пет слобода добробити животиња и примењује се од излегања до клања. Од кључне је важности да RDS забрањује и чупање живих птица и присилно храњење — свако уклањање паперја или перја са живих птица је забрањено, као и сакупљање митарења. Професионално тело за сертификацију треће стране ревидира сваку фазу у ланцу снабдевања, почевши од фарме, а документација ланца чувања верификује пут којим сертификовани материјал пролази кроз све фазе до коначног производа.

Производи који испуњавају минималне захтеве могу носити лого RDS, у складу са Политиком стандардних тврдњи Textile Exchange-а. Стандард је развијен уз допринос пољопривредника, стручњака за добробит животиња, стручњака за заштиту земљишта, добављача, брендова и трговаца, због чега је постигао широко комерцијално прихватање, уместо да остане нишна сертификација.

RDS ланац надзора: Од фарме до готове одеће Свака фаза захтева ревизију и документацију треће стране. Празнине прекидају ланац и поништавају тврдњу. 1. ФАРМА Забрањено чупање живих животиња Без присилног храњења Пет ревидираних слобода Сертификат о обиму 2. КОЛЕКЦИОНАР Ревизија кланице Сегрегација материјала Усклађивање запремине Сертификат о трансакцији 3. ПРОЦЕСОР Опрати и стерилисати Тестирање снаге пуњења Улазно-излазни записи Сертификат о трансакцији 4. ПРОИЗВОЂАЧ Пуњење и затварање Сертификат о обиму локације Социјална усклађеност (BSCI) Сертификат о трансакцији Недостатак сертификата о трансакцији у било којој фази прекида ланац — коначни одевни предмет не може да носи RDS захтев Брендови се проверавају на основу документације, а не на основу намере. Проверите сертификате пре производње, а не приликом испоруке. Документа која треба прикупити за сваку сертификовану производну партију: Сертификат о обиму (SC) — годишњи, покрива сваку сертификовану локацију, проверите да ли је важећи у односу на ваш производни период Сертификат о трансакцији (TC) — издаје се по пошиљци, усклађује сертификоване количине између фаза Извештај о испитивању попуњавања — на нивоу серије, из акредитоване лабораторије, са навођењем методе и резултата Ревизија друштвене усаглашености — amfori BSCI или SMETA, навођење имена производног погона Одобравање тврдњи — преглед етикетирања производа и маркетиншког текста у складу са Политиком стандардних тврдњи

Два сертификата која су важна

Тимови за проналажење извора често мешају два типа докумената у RDS систему, а та разлика одређује да ли ће захтев преживети ревизију.Сертификат о обимуиздаје се годишње сертификованом објекту и потврђује да је локација ревидирана и да има право да рукује сертификованим материјалом. АСертификат о трансакцијииздаје се по пошиљци и усклађује количину сертификованог материјала који прелази са једне сертификоване локације на другу.

Поседовање сертификата о обиму производње је неопходно, али није довољно. Да би се поднео захтев за RDS на готовом одевном предмету, бренд мора бити у могућности да представи ланац сертификата о трансакцији који повезује готове производе са сертификованим фармама. Празнине у том ланцу поништавају захтев без обзира на то како је материјал заправо набављен.

6Више од RDS-а: Рециклирано перје, GRS и OEKO-TEX

RDS покрива новопроизведено перје. Програми засновани на рециклираном материјалу, рециклираним горњим тканинама или осигурању ограничене супстанце захтевају додатне или алтернативне сертификате.

Рециклирано перје и GRS

Рециклирано перје — сакупљено од постељине и одеће након потрошње, затим очишћено и поново разврстано — сертификовано је у складу саГлобални стандард рециклираног материјала (GRS)уместо RDS-а. GRS поставља критеријуме за сертификацију рециклираног садржаја и ланца надзора од стране треће стране, захтевајући најмање 50 процената рециклираног садржаја за означавање окренуто ка потрошачима и додајући друштвене, еколошке и хемијске захтеве поред оних у повезаном Стандарду за тврдњу о рециклираном материјалу. Материјал мора да испуњава ISO дефиницију рециклираног материјала, а прихватају се и уноси пре потрошача и пост-потрошача.

Рециклирано перје обично има моћ пуњења од 600 до 700, што га ставља конкурентним у односу на девствено перје средње класе, а истовремено подржава наратив о циркуларности. IDFB је потврдио да ће његова ажурирана процена животног циклуса први пут проценити рециклирано перје, што одражава прелазак материјала у мејнстрим снабдевање.

Ограничене супстанце на љусци

Сертификација пуњења се не односи на материјал шкољке.OEKO-TEX STANDARD 100је најшире коришћени оквир за потврђивање да су текстилне компоненте тестиране на штетне супстанце, примењујући глобално стандардизоване критеријуме испитивања, од предива до готовог производа. Већина извозних програма упарује тврдњу о сертификованом пуњењу са OEKO-TEX тестираном горњом тканином, јер малопродајни купци обично траже оба.

Друштвена усклађеност

Сертификација материјала се односи на производ; друштвена усклађеност се односи на фабрику.Амфори БСЦИје доминантан оквир за управљање друштвеним ризицима у међународним ланцима снабдевања одећом, који подржава ревизију и санацију услова рада, плата, здравља и безбедности и механизама за жалбе. Проверите да ли сертификат наводи стварни производни погон и да ли остаје важећи током вашег производног периода — уобичајена и скупа празнина је сертификат издат трговинском субјекту, а не фабричком погону.

7Како навести детаље у свом техничком пакету

Професионална спецификација уклања сваки степен слободе који би фабрика иначе могла да искористи да смањи трошкове. Следећа поља треба да се појаве експлицитно, а не имплицитно.

Поље спецификације Пример уноса Зашто мора бити експлицитно
Врсте и разред Гушчије перје, 90/10 Спречава тиху замену са патком или нижим квалитетом
Моћ пуњења и метод испитивања 700 FP, IDFB метода Методе се разликују; резултати нису заменљиви
Тежина пуњења Тело 160 г, рукав 90 г, капуљача 60 г Тегови по панелу спречавају сечење углова у подручјима са слабом видљивошћу
Ограничења чистоће Замућеност минимум 500 мм, кисеонични број испод 10 Контролише мирисе и хигијенске проблеме на влажним тржиштима
Захтев за сертификацију RDS сертификовано, TC је потребан по лоту Одређује време и трошкове набавке материјала
Отпорност на пукотине ISO 12132-1, 15 влакана или мање Директно контролише повратке повезане са цурењем
Толеранција тежине пуњења +/- 5 процената по панелу Дефинише мерљиве критеријуме прихватања приликом инспекције
Одговорност за тестирање Извештај на нивоу серије из акредитоване лабораторије Разјашњава ко плаћа и који докази се достављају

8Пет замки у проналажењу набавке и како их избећи

1. Одређивање снаге пуњења без тежине пуњења

Најчешћа и најскупља грешка. Добављач може да испоручи јачину пуњења од 800 у количини далеко мањој од оне која је потребна одећи, а материјал ће и даље испуњавати спецификације, док јакна не показује добре перформансе. Увек наведите тежину пуњења по панелу са експлицитном толеранцијом и проверите тежину током линијског прегледа, а не само на завршном прегледу.

2. Прихватање генеричких сертификата уместо документације о лоту

Општи сертификат о могућностима фабрике не доказује ништа о вашој производној партији. Захтевајте извештаје о испитивању на нивоу партије у којима се наводи метода испитивања и резултат, и захтевајте сертификате о трансакцији који усклађују вашу специфичну количину поруџбине. Уградите овај захтев у поруџбеницу тако да буде уговорно обавезујући, а не захтев учтивости.

3. Додавање захтева за сертификацију након узорковања

Накнадно уклапање захтева RDS или GRS на већ одобрени узорак приморава на промену набавке пуњења, а често и материјала шкољке, додајући три до пет недеља и поништавајући основу трошкова одобреног узорка. Одлучите о обиму сертификације током фазе спецификације, пре него што се исече први узорак.

4. Под претпоставком да је фабрика сертификовани ентитет

Сертификати се често издају трговинској компанији док се производња одвија у неревидираном партнерском погону. Проверите да ли сертификат о обиму наводи локацију производње, проверите адресу у односу на погон који сте посетили или ревидирали и потврдите да датуми важења покривају ваш производни период.

5. Прекомерно компресовање ради уштеде на превозу

Компресионо паковање значајно смањује запремину транспорта за одећу од перја, што је чини примамљивом. Међутим, продужена прекомерна компресија може спљоштити луковицу и одложити опоравак, што доводи до тога да одећа изгледа недовољно напуњена по доласку. Договорите се о максималном степену компресије и дозволите време опоравка пре фотографисања, презентације у салону или малопродајне дистрибуције.

PASSION OUTERWEAR је одељење компаније Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., са више од 20 година искуства у производњи одеће за активности на отвореном, радне одеће и грејне одеће за извозна тржишта. Набављамо RDS и GRS сертификате путем документованих ланаца сертификата трансакција, спроводимо тестирање на нивоу серије преко акредитованих лабораторија треће стране и одржавамо ланце снабдевања сертификоване од стране BSCI, SMETA, GRS и OEKO-TEX. Уз одећу за активности на отвореном, производиморадна одећа по мерииодећа са грејањем по мери, укључујућигрејана јакнапрограми који комбинују изолацију са активним системима грејања.

Често постављана питања

Коју моћ пуњења треба да наведем за мој ценовни ранг?
За улазак у средњи малопродајни сектор, гушчје перје са снагом пуњења од 550 до 650 и великодушном тежином пуњења обично пружа најбољу перципирану вредност. За премиум позицију на отвореном и скијање, гушчје перје са снагом пуњења од 700 до 750 уравнотежује перформансе и цену. Изнад снаге пуњења од 800, трошкови материјала нагло расту и генерално су оправдани само за техничке, алпинистичке или експедиционе производе где су тежина и компресибилност примарни продајни адути. У сваком случају, наведите тежину пуњења поред снаге пуњења – комбинација одређује топлину, а не само број снаге пуњења.
Да ли је RDS сертификација обавезна за продају перјаних јакни у Европи?
РДС је добровољни стандард, а не законски захтев. Међутим, многи европски трговци на мало и све већи број северноамеричких купаца захтевају документовано одговорно набављање као услов за уврштавање на тржиште, што га чини комерцијално обавезним у пракси за брендове који продају путем тих канала. Одвојено, прописи о добробити животиња и дужној пажњи у неколико јурисдикција се пооштравају, тако да правац кретања фаворизује документовану сертификацију без обзира на тренутне законске минимуме.
Како да проверим да ли је сертификат о трансакцији аутентичан?
Сертификате о трансакцијама издају акредитована тела за сертификацију треће стране и носе број сертификата, тело које га је издало и период важења. Проверите број директно код тела за сертификацију које је издало сертификат, потврдите да опис производа и количине одговарају вашој поруџбини и проверите да ли имена продавца и купца одговарају стварним странама у вашој трансакцији. Сертификациона тела одржавају канале за верификацију у ову сврху, а провера траје неколико минута — исплати се извршити пре него што поднесете захтев, а не након што га малопродајни купац оспори.
Да ли рециклирано перје може бити сертификовано од RDS-а?
Не. RDS покрива новопроизведено паперје са ревизијом добробити животиња на нивоу фарме и не покрива рециклирани материјал. Рециклирано паперје је сертификовано према Глобалном стандарду за рециклирано паперје, који проверава рециклирани садржај у односу на ISO дефиницију и захтева најмање 50 процената рециклираног садржаја за означавање окренуто ка потрошачима. Нешто рециклираног паперја потиче од RDS-сертификованих производа након потрошње, али резултујући рециклирани материјал носи GRS изјаву уместо RDS изјаве. Означавање вашег производа мора се подударати са сертификатом који поседујете.
Зашто се резултати моћи пуњења разликују између лабораторија?
Моћ пуњења је осетљива на коришћену методу кондиционирања и компресије. Прописи о испитивању IDFB-а и европска метода кондиционирања паром EN 12130 могу дати различите резултате за исти материјал, а припрема узорка уноси додатну варијансу. Због тога професионални технички пакет наводи методу испитивања поред циљне вредности и зашто се спорови решавају поновним тестирањем по наведеној методи у договореној лабораторији, а не упоређивањем бројева из различитих метода.
Колико RDS сертификација доприноси трошковима по јединици и времену испоруке?
Сертификовано перје обично носи премију у материјалу у односу на еквивалентне несертификоване врсте, а процес документације додаје административне трошкове у свакој фази ланца снабдевања. Што се тиче времена испоруке, очекујте додатне две до четири недеље за набавку материјала и издавање потврде о трансакцији, посебно ако купујете постојећу сертификовану партију уместо да наручујете посебну. Трошкови се обично могу надокнадити кроз побољшано прихватање у малопродаји и смањење ризика од рекламација, али би требало да буду моделирани у ваше трошкове од самог почетка, а не откривени током производње.
Шта се дешава ако мој добављач не може да достави потврду о трансакцији?
Без потврде о трансакцији која покрива вашу конкретну партију, не можете поднети захтев за RDS на готовом одевном предмету, чак и ако је перје у пракси набављено на одговоран начин. Ланац чувања је по својој природи документаран. Ако добављач не може да достави сертификат, ваше опције су да продате производ без сертификоване изјаве или да поново набавите пуњење – обе опције су далеко скупље од провере захтева за документацију у поруџбеници пре почетка производње.
Финикс Сје
Финикс Сје
ГМ | Кванџоу Пасион Клотинг
20 година производње одеће за активности на отвореном, радне одеће и грејне одеће. Сертификовано од стране BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX и VF Corporation. Повежите се наЛинкедИн.

Потребна вам је документована, сертификована подлога за ваш следећи програм?

PASSION OUTERWEAR поседује RDS и GRS сертификате кроз комплетне ланце сертификата трансакција, са тестирањем пуњења на нивоу серије и производњом коју је ревидирао BSCI. Пошаљите нам своју спецификацију или циљану моћ пуњења — одговарамо у року од 24 сата са опцијама материјала и препорукама за трошкове.

Захтевајте опције преузимања података Погледајте OEM / ODM програм